Mgr. Michal Mynář
soukromá psychoterapeutická praxe
Co byste poradil lidem, kteří se v jakékoliv situaci neumějí rozhodnout? Jak se správně rozhodovat, abych později nelitovala - ať se jedná o banality, jako nákup svetru, nebo o zásadní životní rozhodnutí?
Spousta lidí se domnívá, že rozum je garantem správných rozhodnutí, která nám umožňují žít plněji a šťastněji. Takto to ale bohužel nefunguje. Naslouchat pouze rozumu ke spokojenému životu nestačí.
Když se například octnete v situaci, kdy vám někdo nabízí novou práci - racionální důvody, proč ji vzít mohou být velmi výmluvné - stabilní firma, víc peněz, větší prestiž, zaměstnanecké výhody ... Dokud ale nevezmete v potaz své prožívání a jím nesené významy - například stažený žaludek a takový celkově nepříjemý pocit po těle, v nichž jste schopna rozpoznat třeba strach z nového, nechuť pracovat v kanceláři, či potřebu být víc s dětmi atd. - nemůžete se rozhodnout s plnou účastí sebe sama na tomto rozhodnutí.
Přijmout i pocitovou složku sebe sama, přiznat jí důležitost, umět rozpoznávat a pojmenovávat vlastní pocity a nacházet jimi nesené významy, přistupovat k sobě jako k celku laskavě - to je základ dovedného rozhodování, které vede ke šťastnějšímu a plnějšímu životu.
Když se vrátím k našemu příkladu s nabídkou práce. Je možné, že i po prozkoumání svých potřeb zjistíte, že z pohledu tady a teď klady nabídky převažují nad zápory. Důležité ale je, že nepomíjíte výhrady svého prožívání. Když pak třeba po měsíci zjistíte, že v nové práci nejste šťastná a že nepříjemné prožívání nepolevuje, ba naopak, asi si pak neřeknete: "Byl bych hloupý, kdybych se vzdal všech těch výhod.", ale s přihlédnutím ke svému prožívání zhodnotíte situaci: "Tak jsem to vyzkoušel a opravdu to není nic pro mě, ta práce od mě vyžaduje víc, než jsem jí ochoten obětovat. Najdu si něco jiného, co by víc vyhovovalo všem mým potřebám".
Dokázat si všímat svého prožívání nám může pomoci při rozhodování i ve zcela běžných situacích. Když se Vám třeba v obchodě rozhodujete, zda si koupit velmi drahý svetřík a jste všímavá ke svému prožívání, můžete zjistit, že svetřík ani tak nepotřebujete, ale že by byl skvělou náplastí na špatnou náladu, která vám zůstává po hádce s nadřízeným. Pak si můžete říct: "Dobře, když bych si teď ten svetřík koupila, tak mi to sice teď pomůže, ale později bych měla nepříjemné výčitky. Neexistuje jiný způsob, jak bych mohla zahnat tu špatnou náladu jinak ?" No a když projdete své předešlé zkušenosti se zvládáním špatné nálady, třeba zjistíte, že by Vám úplně stačilo zajít s kamarádkou na kávu, nebo třeba do kina. Ve výsledku byste se tak vyhnula výčitkám a zahnala byste i špatnou náladu.
A to je mechanismus dobrého rozhodování - vzít v potaz všechny své potřeby a pokusit se najít cestu, která by byla co nejlepším vnitřním kompromisem.
V sekci zajímavosti naleznete videa, texty článků a rozhovory vzešlé ze spolupráce s portálem psychologie.cz, ale také odkazy na zajímavé webové stránky z oblasti psychologie a psychoterapie.
Díky laskavému svolení redakce časopisu Moje psychologie, mohu zveřejnit i pár článků, na kterých jsem se podílel jako odborný poradce.
zajímavostiHledání smyslu a smysluplnosti života je primárním motivem lidského chování.Abraham Maslow, psycholog
Lužánecká 1885/4a
602 00 Brno
tel.: +420 608 877 263
e-mail: info@psychoterapie-brno.cz
© 2015, Mgr. Michal Mynář
Všechna práva vyhrazena.